No řekněte, není to k vzteku?

pondělí 5. duben 2010 22:30

Erudovaný denník „BLESK“ ve svém vydání ze dne 29. března 2010 předložil čtenářům tabulku 50 profesí, v níž se zaměřil na skutečnosti, o kolik berou ženy méně než muži, resp. srovnání platů v ČR a v Německu.

Při sledování vyjmenovaných profesí, zaměstnávající muže i ženy v ČR kontra totéž v Německu, se v člověku  ozývají zvířecí pudy – zakousnout, zabít , roztrhat, zničit. Koho? No přece ty, co z nás derou  kůži za živa a při tom se tváří, že oni za nic nemohou. Politici, to je pěkná pakáž. A my držíme huby, sice snad i skřípeme zuby a třeba i zatínáme pěsti, ale to je tak asi všechno. A nadále si necháme sr.. na hlavu. Abych byl přesnější musím konstatovat, že sice jsou lidé, kteří se s tímto stavem nesmiřují, aktivně vystupují, organizují, vyzývají občany k aktivitě a k hlasitému projevu nespokojenosti. Jenže, jako by hrách na stěnu házel. Mužské pokolení nespokojeného občanstva řeší tyto problémy v hospodách u piva, dámy pak „štěbetají“ na každém rohu, u holiče, v cukrárně či v šatně na pracovišti s nadějí, jakože by to mělo či mohlo být něco platné. Pravda, uleví si, ale věci tím nepomůžou. No a pokud by se jim dostal do rukou zmíněný BLESK, tak bych očekával, že vypění, popadnou co mají po ruce a zařvou na celý dům : jdeme do ulic! Nic takového se ovšem nestane. Budou zase jen nadávat, jaký je to bordel a to je tak asi všechno.

Ale podívejme se blíže na srovnávací tabulku. Uvedl jsem dvě hlavní hlediska, co tabulka vyjadřuje, tedy kolik v jisté profesi vydělá muž a na stejném postu i žena, za další, jaký je rozdíl mezi platem muže a ženy v Německu, rovněž na stejných postech. Kromě toho ještě tabulka vykáže rozdíl mezi platy mužů a žen v ČR a Německu. Pokud se vám dostane tabulka do rukou, nepřestane  zírat s otevřenými ústy. Především je to fakt, že pracující ženy v ČR berou v průměru o cca 15 % méně než muži na stejném pracovním zařazení, přičemž nejvyšší rozdíl činí u profese novinář -30% v neprospěch žen, nejmenší rozdíl pak je u profese skladník -2% v neprospěch žen. U cca 27 dalších profesí jsou vykazovány platy rovnocenné, tedy stejné jak u mužů, tak u žen. Srovnáme-li stejné údaje platů mužů a žen u shodných profesí v Německu, pak rozdíl činí  v průměru cca 8,5% v neprospěch žen.

To není zdaleka všechno, co lze z tabulky vypozorovat. To zásadní je fakt, že německý novinář-muž má plat cca 30 krát vyšší než novinář český ( Čech 28 000 Kč, Němec průměr 110 162 Kč ) německá novinářka má plat rovněž 30 krát vyšší než česká novinářka (Češka 19 688 Kč, Němka 88 140 Kč). Český všeobecný lékař má průměrný měsíční plat 33.000 Kč, lékařka 28 000 Kč., v Německu stejný lékař má průměrný plat 105 170 Kč, lékařka tamtéž pak plat 94 302 Kč. Velmi distingovaně lze odhadovat rozdíl platů mezi českými a německými profesemi uvedenými v tabulce ( tj.50 profesí, což zdaleka nevyjadřuje výši platů celé řady jiných, v tabulce neuvedených profesí), který se pohybuje v rozmezí 20ti až 30ti násobku v neprospěch českého pracovníka, u pracovnic je to zhruba na stejné úrovni jako u mužů.

Jestliže se nám dostává, z pohledu vlády, ministerstev, ekonomů a politiků potřeba či dokonce nutnost vyrovnávat ceny za energie, služby všeho druhu, zřizování poplatků, odvodů, daní  a jiných povinných plateb na úroveň vyspělých kapitalistických států, resp. států EU, je zcela evidentní výrazná  disproporce v příjmech pracujících obyvatel, v tomto případě pracujících v Česku a Německu. Předmětem daného zájmu jsou příjmy, tedy platy pracovníků v Česku a Německu. Pro dokonalejší posouzení disproporce sociálního postavení je však nutné přiřadit i otázku či problematiku výdajů. Teprve tyto dva ukazatele mohou stanovit celkový poměr životních potřeb v rámci příjmů a výdajů v Česku a Německu, resp. v jiných státech EU, kde disproporce v platech a výdajích budou přibližně stejné, jako v případě Německa. Je velmi nesnadné popisovat příčiny a důvody. Ty nejmarkantnější samozřejmě známe, ale je mnoho dalších latentních důvodů, o kterých se sice nemluví, o to více se však uplatňují v praxi. Pro pochopení všech nuancí současného stavu ekonomiky u nás, v EU, ale i ve světě, bych doporučoval shlédnout video na You Tube, kde se těmito otázkami zaobírá Prof. Keller v přednášce s názvem. „Arogance moci“. Jen tak má člověk možnost pochopit vznik, vývoj a stav současné světové ekonomiky, potažmo krize, které přímo či nepřímo ovlivňují i naši ekonomiku.

Výše uvedeným jsem jen chtěl poukázat na některé skutečnosti, jak  s námi politici zachází, přičemž nám občanům předkládají  účtenku dluhu s částkou cca 130 000 Kč na každého občana v ČR bez výjimky (který mj. každou vteřinu, minutu, hodinu, den atd. stále narůstá). Jak nestydatě okrádají stát, jak nestydatě chtějí díry a dluhy v rozpočtu nechat zaplatit občany. Jak se politici neštítí ve svých předvolebních akcích lhát lidem, že jen oni jsou schopni nás spasit. Nic z toho nebude, i kdyby to mysleli sebe upřímněji. Už jenom proto, že jim to nedovolí celá řada okolností, o kterých vědí, ale takticky o nich mlčí. Ty okolnosti si nechávají pro potřebu výmluv a zdůvodňování, až se ty jejich sliby nebudou plnit.

Každý trochu málo orientovaný občan však ví, odkud vítr fouká. Jako vždy od západu, z EU, LS, ale stejně tak zpoza oceánu. Málokdo si to ovšem uvědomuje a jako by v naději v lepší dny i nadále trestuhodně věří zkorumpovaným, profláknutým a prolhaným politikům, kteří si dělají nárok na své ovládnutí České kotliny na další čtyři roky. S přihlédnutím na vše výše uvedené bych byl (a také budu) obezřetný, koho ve volbách volit. Že to nebudou první tři  strany v současném předvolebním žebříčku, je jasné. O těch dalších mám ještě čas přemýšlet.

Jiří Baťa

Jiří BaťaNevím, v čem mne chcete utvrdit,21:526.4.2010 21:52:13
KloboukPisete ze nemec vydelava 110.162 Kcs.11:406.4.2010 11:40:18
kubrtre : produktivita prace11:076.4.2010 11:07:10
Jiří BaťaKlobouku,Klobouku,10:516.4.2010 10:51:03
KloboukKtery cesky novinar08:186.4.2010 8:18:22
Jan Syttaproduktivita prace07:176.4.2010 7:17:20
dr .med.cerny, obcan EU , Stuttgartten rozdil neni zase tak veliky23:125.4.2010 23:12:52
Milan JirásekProboha pane Baťa22:585.4.2010 22:58:38

Počet příspěvků: 8, poslední 6.4.2010 21:52:13 Zobrazuji posledních 8 příspěvků.

Jiří Baťa

Jiří Baťa

O všem, co se týká života občanů v naší společnosti.

Důchodce, snažící se udělat pro rodinu, co je v jeho silách, ale zabývající se také stavem společnosti se snahou podpořit síly o zkvalitnění života občanů ČR.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy